Sportowcy mają wiele sposobów na regenerację organizmu. Jednak nie wszyscy sportowcy mają takie same potrzeby, jak powinni się do tego zabrać. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakim jesteś sportowcem, abyś wiedział, jakie aktywności będą najlepiej odpowiadać Twojemu ciału i jakich suplementów potrzebujesz. Łatwym sposobem, aby sportowiec wiedział, jakiego typu jest, jest przyjrzenie się ich stylowi treningu/poziomom intensywności, czasowi regeneracji, potrzebom żywieniowym i częstotliwości ćwiczeń. Gdy poznają te informacje, będzie im łatwiej podejmować właściwe decyzje dotyczące regeneracji ciała. Poza tym, co oczywiste – trening i rozciąganie, współcześni sportowcy używają również kombinacji narzędzi psychicznych i fizycznych, aby pomóc im w treningu. Mogą to być medytacja, głęboki oddech i hipnoza lub mechaniczna regeneracja mięśni.

Jak regenerować mięśnie po treningu

Konieczna jest regeneracja mięśni po treningu, ponieważ one również potrzebują czasu na regenerację. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na tę regenerację. Nasz organizm naturalnie regeneruje się w tempie 0,009% na godzinę podczas snu i 0,001% na godzinę podczas głębokiego snu. Ciężkie ćwiczenia, takie jak bieganie długodystansowe, pływanie i jazda na rowerze, mogą prowadzić do zmniejszenia ogólnego tempa odmładzania mięśni i ogólnego zmniejszenia wzrostu mięśni w okresach 100-200 godzin treningu

Pierwszym krokiem dla sportowca jest ustalenie, czy jest sportowcem wytrzymałościowym, czy siłowym. Sportowcy wytrzymałościowi mogą potrzebować więcej czasu wolnego lub po prostu mniej trenować, podczas gdy sportowcy siłowi mogą potrzebować bardziej intensywnego treningu i dłuższego czasu regeneracji niż sportowcy wytrzymałościowi.

  • Narzędzia umysłowe: Istnieje wiele umiejętności umysłowych, które sportowiec może ćwiczyć podczas treningu lub w ramach procesu regeneracji. Należą do nich wizualizacja, pozytywna rozmowa i medytacja.
  • Narzędzia fizyczne: Jednym z najpopularniejszych narzędzi fizycznych jest głębokie oddychanie, które pomaga zwiększyć pobór tlenu do mózgu podczas ćwiczeń. Zwiększa również poziom pobudzenia, wysyłając podekscytowane sygnały do mózgu.
  • Mechaniczna regeneracja mięśni: wykorzystanie narzędzi do masażu, akupresury oraz wanien do jacuzzi.

Najlepsze metody na regenerację sportowca po zawodach

Takiemu wydarzeniu towarzyszy dużo psychicznego napięcia i niepokoju. Najlepszym sposobem na zregenerowanie się po takim wydarzeniu jest przestrzeganie trzech wskazówek: dieta, odpoczynek i masaże.

Dieta sportowca

Bez wystarczającej ilości składników odżywczych organizm więdnie, a wydajność również spada. Tak więc sportowcy muszą pić dużo wody i jeść owoce i warzywa, gdy tylko wrócą z zawodów. Aby zachować energię po zawodach, sportowcy powinni pić dużo wody i jeść owoce i warzywa zaraz po powrocie z zawodów. Powinni także unikać zbyt intensywnych ćwiczeń przez kilka następnych dni. Najlepszym sposobem na regenerację sportowca po zawodach jest dobrze zbilansowana dieta, zawierająca owoce i warzywa z wodą. Następnego dnia powinni unikać intensywnych ćwiczeń przez dwa dni, a następnie lekkich ćwiczeń w czwartym dniu.

Odpoczynek

Sportowcy powinni wiedzieć, jak długo robić sobie przerwę po treningu lub zawodach, ponieważ może to wpłynąć na ich wyniki. Ważne jest, aby jak najszybciej zrobić sobie przerwę, aby organizm mógł zregenerować się po stresie i wysiłku fizycznym. Ponieważ każdego dnia produkujemy coraz więcej treści, zaczynamy odczuwać napięcie w naszych ciałach i umysłach. Łatwo jest utrzymać motywację, jeśli jesteś stale w pracy, ale kiedy chcesz zrobić sobie przerwę od napiętego harmonogramu, może być trudno znaleźć czas tylko dla siebie. Kiedy sportowcy trenują lub rywalizują, muszą upewnić się, że po wysiłku odpowiednio odpoczywają. Zapewnienie im wystarczającej ilości odpoczynku pomoże im utrzymać wydajność i uniknąć kontuzji. Z tego powodu ważne jest, aby mieć plan obejmujący sen, nawodnienie i ćwiczenia.

Masaże ciała po treningu - mata do akupresury

Maty akupresury mają za zadanie rozładować napięcie mięśni w ciele. Korzystają z nich sportowcy, pasjonaci fitnessu oraz osoby szukające sposobu na relaks. Ciało jest najpotężniejszą i najbardziej niesamowitą maszyną, jaka istnieje. Jest samoodnawiający się, regenerujący i może sam się leczyć. Ale czasami zapominamy o tym fakcie i mamy tendencję do skupiania się na negatywnych rzeczach, które przytrafiają się naszemu ciału – takich jak trening akupresury, który może powodować bolesność mięśni, jednak ostatecznie fantastyczne je regeneruje. Aby rozwiązać ten problem, świetnym rozwiązaniem po zabiegu może być masaż na macie do akupresury.

Regeneracja ciała po treningu - jacuzzi

Po treningu twoje ciało musi zregenerować się po stresie, któremu zostało poddane. Można to zrobić kąpiąc się w jacuzzi i pijąc napój energetyzujący i leczniczy. Woda z jacuzzi pomaga rozluźnić mięśnie i wspomaga krążenie. Daje również więcej energii i pomaga czuć się dobrze ze sobą. Masaże to jeden z najlepszych sposobów na regenerację mięśni po treningu. Mogą zmniejszać ból stawów i stany zapalne, poprawiać krążenie krwi, łagodzić napięcie mięśni i poprawiać czas regeneracji. Gorące jacuzzi jest również jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie bolesności mięśni po treningu. Pomaga ciału rozluźnić napięte mięśnie, jednocześnie zmniejszając stan zapalny.